U seriji bugarskih letovališta idemo na još jedno malo crnomorsko odmaralište. Možda će vas u startu oblik hrida podsetiti na Pomorje, ali reč je o jednom potpuno drugačijem poluostrvu Crnog mora.

Grad Primorsko je središte istoimene opštine u Bugarskoj i nalazi se na krajnjem jugositočnom delu Bugarske crnomorske obale. Smešten je na malom poluostrvu i od Burgasa je udaljen 50 km, a od prestonice Sofije 450 km. Grad na istočnoj strani izlaz na Crno more, na zapadu i sveru se graniči sa opštinom Sozopol, a na jugu sa opštinom Carevo, pa je blizu i tih većih turističkih centara Bugarske. U gradu živi nešto manje od 3000 ljudi, ali se ovaj broj u letnjoj sezoni višestruko uvećava zbog toga što veliki broj turista bira baš aranžman u ovo simpatično primorsko odmaralište za mesto svog odmora. Sa aspekta cena kvalitet Primorsko je itekako povoljno bugarsko letovalište, pa u njemu borave i mnogobrojni turisti iz Srbije.
Mapa Promorskog
Položaj i reljef grada su vrlo živopisni jer gradsko priobalje čini niz peščanih plaža, a iza grada se uzdiže veličanstvena planina Strandža, pa je Primorsko jedinstvena kombinacija planinskog, ravničarskog i primorskog reljefa i pejzaža, jedinstvenog po svojem diverzitetu. Zbog toga je klima u gradu umereno-kontinentalna sa uticijem svežeg planinskog zaleđa sa jedne i tople, vlažne mediteranske sa druge strane. Zime su prijatne i kratke, a leta duga i topla. Prosečna temperatura u gradu u julu je između 23 i 24 stepena Celzijusovih što je više nego prijatno u poređenju sa vrelinama usijanog gradskog betona.
Vremenska prognoza za Primorsko
Pogledajte pred vaše letovanje kako je vreme u ovom delu.
Turističke atrakcije i informacije
Tragovi prvih ljudskih naselja u ovoj oblasti mogu se videti na brdu Vulkanovo Kale, a grad se u antička vremena zvao Vasiliko. U blizini grada su pronađena četiri svetilišta i više nekropola iz antičkih vremena što svedoči o dugoj istoriji mesta. Za turiste je najiteresantnije svetilište “Beglik Taš”, koje se nalazi par kilometara severno od Primorskog i koje je posvećeno drevnom kultu sunca. Ovo kameno svetilište pronađeno u blizini Primorskog spada u red najznačajnijih otkrića civilizacije Tračana na južnim obalama Crnog mora i danas poznatog nacionalnog parka Strandža.

Beglik Taš je prirodni fenomen velikih megalita koje su postavili i isklesali Tračani radi obrednih aktivnosti posvećenih Suncu. Centralni deo oblasti je i najbolje istražen jer se na izdignutoj kamenitoj terasi u prečniku od 56m nalazi obredni prostor u kome su poređani veliki megaliti namenjeni obrednim aktivnostima. Mesto je nastalo sredinom drugog milenijuma p.n.e. a uništeno je početkom 4. veka nove ere. Ova se oblast nalazi na 128 m nadmorske visine i prostire se na površini od 6 ha. Beglik Taš je danas muzej na otvorenom i vrlo je popularan među turistima. Neki ovo mesto porede sa čuvenim Stounhendžom ili Kalaniš stenama, a ima li sličnosti, procenite sami.
U blizini Primorskog nalazi se i poznati park prirode Ropotamo sa mnoštvom jedinstvenih prirodnih resursa netaknute prirode, gustim šumama koje su ovoj oblasti dosta retke, a u parku se može videti i ušće reke Ropotamo, kao i močvara Arkutino i još dosta neobičnog i retkog rastinja koje ovu oblast čine izuzetno atraktivnom za sve ljubitelje flore i prirode. Tu je i zaštićena oblast Arkutino, poznata i kao “Mečeško blato” (Medveđe blato), koja je čuvena po očuvanoj prirodi i retkim biljnim i životinjskim vrstama.
Verujemo i za bugaro skeptike da neće ostati ravnodušni posle ove video prezentacije:
U ovoj zaštićenoj zoni raste i retka vrsta vodenog ljiljana, a tu se nalazi i jako lepa i čista obala mora. Severno od Primorskog, u oblasti između lagune Stamopolu i morske obale nalazi se i fantastičan niz peščanih dina, najbolje očuvanih na celoj obali Crnog mora. Neke od njih su visoke i 19m pa su zaista prave turističke atrakcije.

Grad Primorsko malo mesto ali odlično za odmor pre svega zbog prijatne klime, fantastične prirode u blizi, istorijskih i kulturinih spomenika, srdačnih ljudi i mnogobrojnih turističkih kapaciteta u gradu. U blizini grada su četiri plaže – severna, centralna, južna i plaža “Perla” koja ima bogatu turističku ponudu sadržaja od terena za odbojku, skijanja na vodi, surfing, vožnje brodićima do vožnje skuterima i najraznovrsnijih rekvizita da zabavu dece.
Cene smeštaja u Primorskom
U mestu postoji raznovrsni smeštaj za turiste, od hotelskog do privatnog u kućama meštana ili malih porodičnih hotela. Ima zaista izvrsnih restorna koji služe i domaće i inostrane specijalitete, a većina njih uveče ima i muzički program uživo pa za ljude koji vole jedan opušten vid zabava ovde je idealno.
Od restorana vredi spomenuti mehanu “Gergana” ili restoran “Sunarita” sa odličnim jelovnicima i još povoljnijim cenama. Cene smeštaja u hotelskim kapacitetima za dvokrevetnu sobu u sezoni kreću se od 20 evra (po noći bez uračunate hrane, za ukupno 10 noćenja) pa naviše, a u privatnom smeštaju cene su, naravno, određene pregovaračkim sposobnostima i istrajnosti!
Dodaj svoj utisak